Tenis je skup? Istina ili mit?
Nađu se roditelj A tenisača i obični roditelj B na kavi pa pričaju čime se njihova djeca bave. Čuvši rečenicu moj mali ide na tenis roditelj B zine i iskobelji oči, vi mora da dobro zarađujete tenis je skup!? Bijeli sport, aristokracija, sport za bogate samo su neki od pojmova koji naviru na spomen tenisa. Evo jednog teksta u kojem ćemo se malo zabaviti troškovima koji vas čekaju ako vaše dijete trenira tenis.
Prvo treba odvojiti dva pojma u startu, a to su rekreacija i natjecateljski tenis. Što se tiče financija ova dva pojma su dva posebna sporta sama za sebe.
Pa krenimo sa rekreacijskim dijelom:
Članarina
Članarina je obično pojam za cifru koja se plaća za treniranje tenisa 2x tjedno u grupi ona se prosječno po Zagrebu kreće oko 500 kn.
Većina klubova daje popuste ako u klubu trenira više članova obitelji. Popusti na drugo dijete variraju od kluba do kluba, a obično i treći član obitelji ima popust.
Oprema
Škole tenisa su uglavnom dobro povezane s dobavljačima opreme. Ukoliko se odlučite kupovati opremu preko njih uglavnom ćete bolje proći nego da kupujete samostalno. Pravilo je da roditelji u cijelosti snose troškove opreme tenisača, osim ukoliko vaše dijete ne odskače vanserijski tada postoji mogućnost dobivanja sponzorstva u obliku djelomičnog do punog opremanja igrača. Pod standardnu tenisku opremu ubrajamo reket, torbu, sportsku odjeću ( trenirku ili kratki komplet) i teniske tenisice. Kod početnika tenisice i ne moraju biti teniske ali je bitno da su ravnog džona. Kod izbora reketa bilo bi dobro da je reket odmah grafitni ( izbjegavajte aluminijske rekete), cijena grafitnih reketa je u startu malo skuplja, ali dugoročno je sigurno dobra investicija. Cijene novih grafitnih reketa kreću se od cca 700 kn prema gore, za one kojima je to skupo postoji i opcija nabavke rabljenih reketa. Kod natjecatelja je pak uobičajeno da imaju i po nekoliko reketa.
Turniri
Cijena klupskih turnira varira od 80- 120 kn ovisno o sistemu igranja. Klupski turniri uglavnom se održavaju 1x u tromjesjećju.
Odlasci natjecateljske djece na turnire puno su veći izdatak u godišnjem budžetu. Turniri su puno češći, uglavnom se odlazi sa klupskim kolegama što nosi i dodatne skrivene troškove.
Liječnički pregledi
Ova stavka opet pogađa samo roditelje natjecatelja, liječnički pregled obavezan je samo za natjecatelje i to svakih 6 mjeseci, cijena subvencioniranog liječničkog pregleda iznosi 40-50 kn, a ukoliko idete privatno može iznositi i od 150 kn na više.
Skriveni troškovi
Pod stavkom skrivenih troškova svakako bi napomenuli vrijeme provedeno čekajući djecu za vrijeme treninga/turnira, u to upadaju i troškovi kava i prijevoza. Ukoliko djete trenira ozbiljnije tu su i troškovi špananja reketa, loptica i gripova koji spadaju u potrošne materijale.
DODATNI TROŠKOVI
Osim regularnih troškova rekreativnog tenisa, postoji i druga dimenzija koja se naziva natjecateljski tenis. Tako se i grupni osnovni program može povećavati odnosno sam volumen treninga može biti znatno veći od osnovna dva puta. Kvalitetu djetetu možemo podići i individualnim ili polu individualnim treningom koji također dodatno koštaju. Što je razina veća potrebe za treningom i širenjem tima su veće, tako da je u određenom periodu potrebno dodati i kondicijski treninge koji također koštaju. O samim specifikacijama natjecateljskog treninga i njihovim troškovima fokusirat ćemo se u nekom drugom blogu.
Zaključak
Troškovi treniranja tenisa su individualne prirode i ovise o nekoliko faktora, tako da se cijena treninga može drastično razlikovati od jednog do drugog djeteta. Sam rekreativni trening je dostupan gotovo svima, ali stvari se drastično mijenjaju ukoliko stvar postaje ozbiljnija.
Samo ulaganje u teniski trening ponekad ponese ljude i može biti veliko opterećenje za kućni budžet. Dobro odredite što želite i planirajte svoje troškove kako ne bi ugrožavali mir u kući.
Naposljetku dobro izbalansiran trening, pametno koncipiran s motiviranim učenicima sto puta je korisniji nego prazno rasipanje novca bez želje i motivacije. Kod programiranja treninga budite iskreni pred sobom i trenerima i ukoliko sami ne znate odrediti program izađite s budžetom pred trenera pa zajedno složite program sukaladan financijama. Zapamtite tenis je maratonska trka i bez dobro balansiranih financija ni ne krećite u nju.
Naposljetku zapamtite da ulažete u cijeloživotnu vještinu koja će compoundom investiciju opravdati na brojne načine.
Za sva pitanja i savjete slobodno nam se javite,
TK Tweener.
One step ahead!