Principi treninga

Princip (latinski principium: načelo, počelo, ishodište), u filozofiji, ono iz čega nešto proizlazi. Teniski trening bazira se kod educiranih trenera na znanosti. Uvelike je znanost ušla u njega, sportska znanost (u ovom slučaju teniska) kao i svaka druga počiva na principima.

U tenisu postoje 4 osnovna principa i pravila treninga, a to su:

  1. Usmjerenost i kontinuiranost poduke
  2. Progresivnost opterećenja tijekom treninga i natjecanja
  3. Valovitost opterećenja treninga
  4. Cikličnost poduke i treninga

_

Tema današnjeg bloga biti će prva dva principa treninga:

Usmjerenost i kontinuiranost poduke

Sjetimo se iz prošlog bloga i našeg izmišljenog natjecatelja Marka, on ide na turnire, dajmo mu sada 13 godina, sportsku građu relativno solidne kondicijske testove, jak trup. Marko ne poznaje kick servis.

Kod Marka će nam biti cilj naučiti u novoj sezoni kick servis, do cilja ćemo doći metodičkim zadatcima za kick, znamo na temelju parametara da je tijelo spremno i trup razvijen, s obzirom na dob znamo da mu je kick servis nužan za daljnji nastavak natjecanja u kategorijama 14 i većim, a prethodna znanja flat servisa dobra su baza za krenuti dalje, bitno je da treninge provodimo u kontinuitetu odnosno bez prekida.

Upravo kroz ovu fiktivnu mini priču dotakli smo se glavnih odrednica usmjerenosti treninga a to su :

  • Ciljevi i zadaci
  • Bio-psihosocijalni status
  • Motorički status
  • Dob
  • Tehničko taktička znanja

Progresivnost opterećenja tijekom treninga i natjecanja

Naš junak Marko prije dosta godina bio je “crvendač”, tek je krenuo na tenis i u našem play and stay programu prolazio je razne zadatke. Opterečenja su tada bila mala i lagana, kako je naš Marko rastao opterečenja su se podizala.

Kako bi došlo do napredka jako je bitno da su podražaji uvijek dohvatljivi, a kada se um i tijelo navikne na njih da trener podinge opet ljestivicu kako bi trening bio zanimljiv i poučan. To bi značilo da opterećenja neprekidno rastu i povećavaju se sve do maksimalne vrijednosti što dugoročno dovodi do najviše granice apsolutnog volumena opterećenja bioloških i psiholoških mogućnosti.

Vrlo je bitno uzeti u obzir da su opterečenja za svakoga individualna, ono što za nekoga predstavlja opterečenje od 45% za drugoga može biti opterečenje od 100%. Prevedeno na život ono što je body bilderu 5 vrećica iz konzuma težine p5 kg jako lagano, bakici mogu te iste vrećice biti nesavladiva prepreka.

Apsolutna razina opterećenja se stalno povećava od 30% u dječjoj dobi do 100% u seniorskoj. To znači da dijete u dobi između 5-10 godina trenira s puno manjim apsolutnim opterećenjem (30-45%), a u dobi od 15 godina sa 65%

Zaključno relativna razina opterećenja uvijek je visoka i prilagođena individualnim mogućnostima djece.

Ista stvar vrijedi i za natjecanja, knjige nam kažu kako bi idealan omjer pobjeda i poraza trebao biti 3 ili 2:1, odnosno na svake dvije ili tri pobjede da bi trebao doći jedan poraz, kako bi se sportaša držalo u optimalnom odnosu zadovoljstva, samopouzdanja i želje, a opet ne prevelikog poleta. S obzirom na omjer, turnirska opterećenja trebali bi dozirati pri izboru slaganju rasporeda kojeg je najbolje donijeti u kozultaciji s trenerom i u sukladnosti s budžetom o kojem smo pisali u prošlim blogovima. Ukoliko omjer ode na previše pobjeda valjalo bi birati jače turnire. To mogu biti međunarodni turniri ili turniri u starijoj dobnoj skupini.

Nadam se da smo barem malo uspijeli dokučiti prva dva principa treninga, za sva pitanja slobodno nam se javite. Već u idućem blogu nastavljamo s druga dva jako bitna principa; to su valovitost opterećenja treninga i cikličnost treninga, a do tada marljivo trenirajte i uživajte.

One step ahead.

Tk Tweener

Podijeli

Istaknuti blogovi

Paretov zakon u razvoju teniskih oružja: 3 teniska primjera!

Tweenerova škola tenisa u misiji

Principi treninga 2. dio